Jižní Čechy by nás neuživily, Praha nám dává sílu  |  Recenze a rozhovory  |  Média  |  ATELIER 8000

 

Česká advokátní komora Praha

 
  

ATELIER 8000   Média   Recenze a rozhovory   Jižní Čechy by nás neuživily, Praha nám dává sílu

Jižní Čechy by nás neuživily, Praha nám dává sílu

 
 

(rozhovor Zdeňka Zuntycha s architektem Jiřím Stříteckým; Hospodářské noviny, 24.08.2006)

„Žije a pracuje v Českých Budějovicích, přesto je architekt Jiří Střítecký u řady velkých projektů.  Třeba koncem 90. let spolupracoval s fenomenálním Jeanem Nouvelem na jeho pražských projektech: Zlatém Andělu a nerealizovaném přístavišti u železničního mostu. Tehdy Atelier 8000, který vlastní „napůl“ s kolegou Martinem Krupauerem, vyhrál tendr. „ To nás posunulo dál. Předtím jsme měli v Praze pět let kancelář a výsledek nebyl valný. Prosadit se v hlavním městě je obtížné. Je to prakticky uzavřený trh,“ říká Střítecký.

Zdeněk Zuntych: Co vám spolupráce se Nouvelem dala?
Jiří Střítecký:Všechno, co jsme se nenaučili v mateřské škole. Prostě nám otevřela oči.  Hlavně v tom, jak se dělá urbanismus.

Zdeněk Zuntych: Říkáte, jak těžko se“venkovan“ v Praze prosadí, ale váš rukopis nese také Stará Celnice, budovy Eurotelu, Advokátní komory, BB Centra. To není náhoda.
Jiří Střítecký:Samozřejmě, že není. Ale k takovým zakázkám nám pootevřely dveře právě práce na Zlatém Andělu. V některých případech i spolupráce s ING Real Estate.

Zdeněk Zuntych: Rozhodují v dnešní době o úspěchu více nápady, nebo peníze?
Jiří Střítecký:Záleží na tom, kdo peníze drží a jaké je schopen vydělat. Jestli jich má málo nebo moc, Jak si je jistý, jak kultivovaný. Když tohle sečtete, tak takový bude i barák, který jsme navrhli. Komerční stavba proto může být velmi dobrá ekonomicky i architektonicky. A naopak. Záleží na kultuře investora.

Zdeněk Zuntych: Kde je hranice, za níž nejdete?
Jiří Střítecký:To se těžko popisuje. Záleží na tom, kdo objekt staví, jaká je krajina, urbanismus. Co tou stavbou můžete devastovat, čemu naopak pomoci. Říkám tomu krajinářská ekologie.  Je to složité popsat, ale vnímání je jednoduché. Takovým krajinářským průšvihem, u kterého bychom nechtěli nikdy být, je třeba vjezd do Prahy po dálnici D1. Obrovské „plechovky“, sklady, haly, centra. A u toho se krčí domečky a lidé. To je třeba hranice, za níž nejdu.

Zdeněk Zuntych: Nemluví se vám snáz, že máte dobrou práci a zavedenou firmu?
Jiří Střítecký:To je to poslední. Od počátku jsme se těmto objektům vyhýbali. Ale jistě, existují momenty, že když máte šedesát zaměstnanců, musíte je živit a chovat se k nim zodpovědně a zajistit jim práci. Někdy se tak dostanete do úzkých, ale pokaždé jsme tu zatáčku zatím vybrali.

Zdeněk Zuntych: Jak?
Jiří Střítecký:Možná platí, připravenému štěstí přeje. Když nejste na takové chvíle připraveni, když nemáte ve „vankúšíku“ zdroje, abyste takové období přežili, když chcete neúměrně růst, je to těžké. Všechno má své limity.

Zdeněk Zuntych: Šest desítek zaměstnanců, tržby jen za dokumentaci 50 až 70 milionů. Platí i v architektuře úměra zavedená značka = snadnější přístup k zakázkám?
Jiří Střítecký:Takhle to v oboru nefunguje. Za zakázkami stojí vždy určité skupiny investorů, které si zase vybírají určité skupiny architektů. Další soutěže vyhlašuje stát a tam je úplně jedno, jestli jde o malou či velkou firmu. Ale faktem je, že velký ateliér se snáz dostane k velkým a náročným projektům. Ale i tady je to o soutěži a velké konkurenci. Značka neulehčuje pozici, naopak se od ní očekává vyšší výkon.

Zdeněk Zuntych: Sám jste ve třech občanských iniciativách. Není pak, jak se říká, kozel zahradníkem?
Jiří Střítecký:Jsme v nich proto, že mě krajinná ekologie skutečně zajímá. Sice jsem dokázal před lety vykázat vlivného Miloše Zemana z restaurace v mém domě, ale žádný militantní bojovník nejsem. I proto mě třeba těší, že některé občanské iniciativy už vzaly rozum do hrsti a že občas nastává vyvážený vztah mezi lidmi, co tvoří ekonomiku a těmi, co přírodu chrání. Já ekologické iniciativy respektuji, ale vadí mi, že nemají žádnou právní odpovědnost. Když pak této společnosti způsobí nějaké škody, nikdo z nich za to není zodpovědný. Přitom tady nastává nebezpečný moment, že jižní Čechy nebudou umět těžit ze svého krajinářského fondu a budou hledat jiné, nebezpečnější, ekonomické zdroje.

Zdeněk Zuntych: Například?
Jiří Střítecký:Různé ty střívkárny, vepříny, továrničky, které začnou krajinu plíživě devastovat. Takovým průšvihem mohou být tovární haly u Dasného, které leží před Českými Budějovicemi. Z toho mohou být malé Průhonice nebo Zličín. To jsou krajinářské prohry.

Zdeněk Zuntych: Kde vidíte alternativy?
Jiří Střítecký:Ve využití ekonomického potenciálu kraje a jeho sžití s krajinou. To je sféra, kde se odehrává největší boj. Ale život ukazuje, že vedle sebe mohou existovat bezvadně chráněné lokality a kvalitní, ekologicky vyvážené podnikání. To se podařilo v Lipně nad Vltavou. To je čítankový příklad toho, co jde v pohraničí udělat nejen pro turismus, ale i život místních obyvatel.

Zdeněk Zuntych: Proč pak tolik povyku kolem civilního využití nedalekého vojenského prostoru Boletice?
Jiří Střítecký:Tady se střetlo více zájmů – armády, ekologů, kraje. Ten nové lyžařské centrum potřebuje, protože je to živobytí, které do něho organicky zapadá. Říkám, že vojáci by měli Boletice opustit. Víc než armádní zájmy za tím cítím mysliveckou a dřevařskou lobby.  Ať tady je velká přírodní a ptačí rezervace, ale také nárazníkové pásmo pro sport a rekreaci. Takže:cenný přírodní potenciál chraňme. Ale i s pomocí nárazníkových zón, kde bude prostor pro podnikání.

Zdeněk Zuntych: Jste víc budějovická, nebo pražská firma?
Jiří Střítecký:Samozřejmě budějovická, ale trh v jižních Čechách je příliš slabý na to, aby uživil šedesátihlavý atelier. Kdybychom na něm byli závislí, bude nás desetina a zdaleka bychom neměli takovou pracovní a ekonomickou sílu. Proto nás hlavně živí Praha. Ale pomohli jsme i řadě projektů třeba v Budějovicích. Deset let jsme připravovali, aby se vojenské sýpky z dob c.k. mocnářství změnily v obchodní a kulturní IGY centrum. Koncem roku skončí i přestavba autobusového nádraží na nové dopravně-obchodní centrum. To bude další chlouba města. Takže snad se to vyplácí.

http://ihned.cz/