Česká advokátní komora  |  Projekty  |  ATELIER 8000

ATELIER 8000   Projekty   Česká advokátní komora

 
 

Česká advokátní komora

Dům se nachází na exponovaném nárožním místě v centru hlavního města, na jedné z nejprestižnějších městských tříd. Původní způsob využití domu této poloze neodpovídal, a tak se přistoupilo k jeho rekonstrukci a dostavbě nové budovy uvnitř bloku.
Celé uvažování o kompozici vycházelo ze vztahů okolních hmot, které celý prostor vertikalizují svými světlíky a štítovými stěnami - jinak méněcennými "zády" domu. Je zajímavé, jak tato "záda" mohou dnes vytvářet velmi příjemné a romantické vnitrobloky, které svým klidným a tichým světem uprostřed šíleného ruchu velkoměsta stále více přitahují život. Dům je předmět, který musí snést plnohodnotné nazírání ze všech stran a to i ze středu země. Bagatelizování problému - zvláště u uličních vestaveb - na problém fasád, je příliš slaboduché a vytváří představu architekta - fasádníka.
Jsme děti dneška, jezdíme auty a létáme letadly, máme rádi poezii, literaturu. Vážíme si moudrosti starců, vztahujeme k nim své ruce. Oni nám to oplácejí svým klidem, moudrostí, rozvahou, jistotou. Tento vztah jsme hledali, když jsme odpovídali na první otázku: jak a proč. Proto novostavba vnitrobloku - dítě. Proto pečlivá rekonstrukce starce. Pro nás je to vztah dítěte a starce, rozmařilosti a moudra.

Články v médiích:
Komora ve dvoře

 

Zpět

Kategorie:Administrativa a obchod
Klient:Česká advokátní komora
Realizace:1995
Město:Praha 1
GPS:50°4'54.894", 14°25'4.573"
Česká advokátní komoraČeská advokátní komoraČeská advokátní komoraČeská advokátní komoraČeská advokátní komoraAK_14Česká advokátní komoraAK_12AK_7AK_8AK_6